Tedavi Alanlarımız

Gilead olarak biz, karşılanmamış tıbbi ihtiyaçlar için tedaviler geliştirerek dünyanın her yerindeki insanların sağlığını iyileştirmeye kendimizi adadık. Bunu, araştırma ve geliştirme faaliyetlerimizin yanı sıra hem akademik hem de endüstri ortaklarımızla kurduğumuz iş birlikleri yoluyla gerçekleştiriyoruz. Gilead, 1987'den beri HIV, hepatitler, kanser ve diğer hastalıklarla yaşayan bireyler için tedavileri dönüştürmeye yardımcı olmak amacıyla 25'ten fazla yenilikçi ilacı piyasaya sunmuştur.

Gilead 2007’den beri ise Türkiye için Türkiye’ye yatırım yaparak ülkemize değer katmaya devam ediyor.

HIV Alanında Dönüşüm

Gilead, HIV ile yaşayan ve HIV riski altındaki insanlara yönelik bakımın dönüştürülmesine yardımcı olarak, bir zamanlar imkansız olduğu düşünülen tedavilerin keşfedilmesine öncülük etti.

Gilead’ın HIV alanındaki çalışmaları, hastalığın önlemesinden nihai hedef olan tedaviye kadar tüm süreçleri kapsamaya devam ediyor. Gilead, HIV ile yaşayan ve HIV riski taşıyan insanların farklılaşan ihtiyaçları için uzun vadeli seçenekler sunma hedefine kendini adamıştır.

Gilead olarak bilimsel araştırmaların yanı sıra, HIV’in yayılmasına neden olan temel faktörleri de ele almak üzere paydaşlarla iş birlikleri yapıyoruz. Bu doğrultuda ülkemizde 2017 yılında Başkent Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi iş birliği ile geniş kapsamlı bir HIV saha araştırmasını karşılıksız destekledik.

HIV ile yaşayan ve enfeksiyon riski taşıyan herkesin en son bilimsel yeniliklerden faydalanması ve ilaçlara erişebilmesi gerektiğine inanıyoruz. Bu kapsamda yine Gilead olarak Türkiye’de COVID-19 sonrası HIV politikalarının nasıl şekillenmesi gerektiğine dair bilimsel ve sosyal katkılar ile oluşan çalışmalara koşulsuz destek verdik.

Rapora ulaşmak için tıklayabilirsiniz

Hepatit C, B ve D virüsleri

HIV alanında gösterdiğimiz azim, yenilikçilik ve odaklılıktan faydalanarak hepatit C ve hepatit B alanlarında çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Dört yıldan kısa bir süre içinde kronik hepatit C virüsü için dört küratif tedavi geliştirdik. HCV ilaçlarımız bugün itibarıyla 4 milyondan fazla kişiye reçete edilmiş durumda ve halen dünyanın dört bir yanında daha fazla bireye ulaşmaya devam ediyoruz.

Diğer yandan, 20 yıldır kronik hepatit B ile mücadele eden kişilere yönelik bakımın dönüştürülmesinde ön saflarda yer alıyoruz ve olası bir tedaviye doğru aktif olarak birden fazla yol izliyoruz. Sunduğumuz tedavilerin yanı sıra Gilead Türkiye olarak ülkemizde hepatit B’nin kısa vadede yayılımını durdurmak, hastalığın progresyonuna engel olarak, yaşam kalitesini iyileştirmek ve uzun vadede eliminasyonunu sağlamak amacıyla VHSD ve TKAD tarafından oluşturulan “Ulusal Hepatit B Yol Haritası” çalışmalarına karşılıksız katkı sağladık. Hepatit C alanında Türkiye’de ilk kez dünya çapında akademisyenlerin katkıları ile Hepatit C eliminasyon yol haritasının oluşturulması için gerçekleştirilen çalışmalarda koşulsuz destek sağladık.

Sistemik Mantar Enfeksiyonlarına Karşı Tarihsel Bir Taahhüt

Gilead, 30 yıldır, özellikle aspergilloz, kandidiyazis, viseral leishmaniasis (VL) ve kriptokokal menenjit olmak üzere sistemik mantar enfeksiyonlarının tedavisine yatırım yapmaktadır. Gilead, ihtiyacı olan tüm insanlar için mantar önleyici tedavilere erişimi iyileştirmek için çalışmaya devam ediyor.

Toplum Sağlığı Sorunu COVID-19’un Tedavisi

COVID-19 salgının başladığı ilk günlerde, laboratuvar ve klinik öncesi deneylerde diğer koronavirüslere karşı potansiyel gösteren, o zamanki araştırma amaçlı antiviralimizi ilerletmek için hızla aksiyon aldık. Bu doğrultuda hastalara ve topluma yardımcı olmak için onlarca yıllık antiviral tecrübesi ve önemli iç kaynakları kullandık. Bugün dünya çapında 10 milyondan fazla insan COVID-19 tedavimizi kullandı. Gilead ayrıca, ürün tedariğini daha da genişletmek amacıyla neredeyse tamamı sınırlı kaynaklara sahip 125'ten fazla ülkede dağıtım için ürün tedarikini daha da genişletmek için jenerik üreticilerle münhasır olmayan gönüllü lisans anlaşmaları imzaladı.

Kanserle yaşayan hastaların sonuçlarını iyileştirmek

Gilead onkoloji alanında önemli yatırımlar yaparak portföyünü genişletmiştir. Özellikle hematolojik maligniteler ve solid tümörler dahil olmak üzere çok çeşitli tümör tiplerini kapsayan ilaçlarımızı en kısa sürede ihtiyacı olan hastalara ulaştırmak için çalışıyoruz.

Meme kanserinde sınıfının ilki olan ADC molekülümüzle çeşitlilik içeren bir ürün portföyü inşa ediyoruz. Diğer yandan birçok solid tümörde araştırmalarımız devam etmektedir.

Kanser tedavilerine odaklı bir Gilead iştiraki olan Kite bünyesinde hücre tedavilerimizin araştırılması, geliştirilmesi ve ticarileştirilmesinden sorumlu olan meslektaşlarımızla yakın bir şekilde çalışmaya devam ediyoruz.

Enflamasyon alanında yenilikçi tedaviler geliştirmek

Gilead, enflamatuar bağırsak hastalığı ve lupus gibi hastalıklar da dahil olmak üzere enflamatuar hastalıklar ile yaşayan hastaların daha sağlıklı yaşamlar sürmelerine yardımcı olmak için yeni tedaviler araştırıyor ve hastalara sunulan bakımı geliştirmek için çalışıyor.

Ayrıca, non-alkolik steatohepatit ve primer sklerozan kolanjit gibi karmaşık ve tedavisi zor fibrotik hastalıklar için bilimsel anlayışı daha ileriye taşımak ve araştırma aşamasındaki tedavileri geliştirmek için uzmanlığımızı ortaya koyuyoruz.

Bu web sitesinde sunulan bilgilerin amacı doktorunuza veya eczacınıza danışmanın yerini almaları değildir.

Gilead Türkiye web sitesi bilgilendirme amaçlı olup ürün bilgileri hekim ve eczacılara yönelik olarak hazırlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekim ya da eczacıya danışmanın yerine geçmez. Daha fazla bilgi için bir hekime ve/veya bir eczacıya başvurunuz.