Tedavi Alanlarımız

Gilead, 35 yılı aşkın süredir karşılanmamış tedavi gereksinimlerinin olduğu alanlarda yenilikçi ilaçlar keşfetmekte, geliştirmekte ve hastaların kullanımına sunmaktadır. Bilimi, bir zamanlar imkânsız gibi görülen ilerlemelere dönüştürme becerimiz, yaşamı değiştiren 29'dan fazla tedavinin tıbbın hizmetine sunulmasını sağlamıştır. Bugün viroloji, onkoloji ve enflamasyonu kapsayan güçlü bir portföyümüz ve ürün geliştirme platformumuz bulunmaktadır. HIV, viral hepatit, COVID-19, kanser, enflamatuar hastalıklar ve diğer rahatsızlıklarla yaşayan insanlara yönelik tedavileri geliştirmek için bu tedavi alanlarında durmaksızın yenilikler yapmaya devam edeceğiz.

Gilead 2007’den beri de Türkiye için Türkiye’ye yatırım yaparak ülkemize değer katmaya devam ediyor.

HIV Alanında Dönüşüm

Gilead, HIV'in önlenebilir, kronik bir hastalığa dönüştürülmesine ve HIV alanındaki paydaşlarımız ile yakın iş birliği içinde çalışarak milyonlarca insanın tedavisine yardımcı olmuştur. Gilead, dünya çapında HIV'den etkilenen insanların gelişen ihtiyaçlarına yönelik çözümler sunmak için bilimsel yenilikleri sürdürmeye kendini adamıştır.

Bilimin ötesinde, ortaklıklar ve iş birlikleri yoluyla, HIV salgınını herkes için, her yerde sona erdirmek amacıyla eğitimi iyileştirmeyi, bakıma erişimin yaygınlaştırılmasını ve damgalama ve ayrımcılık da dahil olmak üzere bakımın önündeki engelleri ele almayı amaçlamaktayız.

Gilead olarak bilimsel araştırmaların yanı sıra, HIV’in yayılmasına neden olan temel faktörleri de ele almak üzere paydaşlarla iş birlikleri yapıyoruz. Bu doğrultuda ülkemizde 2017 yılında Başkent Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi iş birliği ile geniş kapsamlı bir HIV saha araştırmasını karşılıksız destekledik.

HIV ile yaşayan ve enfeksiyon riski taşıyan herkesin en son bilimsel yeniliklerden faydalanması ve ilaçlara erişebilmesi gerektiğine inanıyoruz. Bu kapsamda yine Gilead olarak Türkiye’de COVID-19 sonrası HIV politikalarının nasıl şekillenmesi gerektiğine dair bilimsel ve sosyal katkılar ile oluşan çalışmalara koşulsuz destek verdik.

Rapora ulaşmak için tıklayabilirsiniz

Hepatit C, B ve D ile Mücadele

Geçtiğimiz on yıl içerisinde, kronik hepatit C virüsü (HCV) taşıyan milyonlarca kişinin tedavi edilmesine yardımcı olduk. DSÖ'nün 2030 yılına kadar HCV'yi bir halk sağlığı sorunu olmaktan çıkarma hedefi doğrultusunda, en savunmasız ve orantısız şekilde etkilenen toplulukların ihtiyaçlarının karşılanmasına yardımcı olmak için paydaşlarla birlikte çalışmaya devam ediyoruz.

HCV'nin ötesinde, hepatit B (HBV) ve D (HDV) hastaları için de tedavi seçenekleri sunuyoruz. HBV bakımını iyileştirmek için 20 yılı aşkın bir süredir ön saflarda çalışıyoruz; ayrıca Avrupa'da koşullu olarak onaylanan ve dünya çapında kullanıma sunmak için çalıştığımız sınıfının ilki HDV tedavisini geliştirdik.

Diğer yandan, 20 yıldır kronik hepatit B virüsü ile yaşayan bireylerin bakımını dönüştürmeye öncülük ediyor, küre ulaşmak için pek çok yönden odaklandığımız araştırmalarla aktif bir şekilde çalışıyoruz. Sunduğumuz tedavilerin yanı sıra Gilead Türkiye olarak ülkemizde hepatit B’nin kısa vadede yayılımını durdurmak, hastalığın progresyonuna engel olarak, yaşam kalitesini iyileştirmek ve uzun vadede eliminasyonunu sağlamak amacıyla VHSD ve TKAD tarafından oluşturulan “Ulusal Hepatit B Yol Haritası” çalışmalarına karşılıksız katkı sağladık. Hepatit C alanında Türkiye’de ilk kez dünya çapında akademisyenlerin katkıları ile Hepatit C eliminasyon yol haritasının oluşturulması için gerçekleştirilen çalışmalarda koşulsuz destek sağladık.

COVID-19 Tedavisinde İnovasyon

COVID-19 salgını ilk ortaya çıktığında, o dönemde araştırma aşamasında olan ve laboratuvar ve preklinik deneylerde diğer koronavirüslere karşı potansiyel gösteren antiviralimizi geliştirmek için hızlı bir şekilde harekete geçtik; onlarca yıllık antiviral uzmanlığımızı ve kayda değer miktarda iç kaynağımızı pandeminin yükünü hafifletmeye çalışan topluluklara ve hastalara yardım etmek için kullandık. Bugüne kadar dünya genelinde 13 milyondan fazla kişi COVID-19 tedavimizden yararlandı. Gilead ayrıca, ürün tedariğini daha da genişletmek amacıyla neredeyse tamamı sınırlı kaynaklara sahip 125'ten fazla ülkede dağıtım için jenerik üreticilerle münhasır olmayan gönüllü lisans anlaşmaları imzaladı.

Kanser Biliminde Dönüşüm Yaratıyoruz

Onkoloji ürün geliştirme platformumuzu bilinçli bir şekilde oluşturduk ve 2030 yılına kadar meme, akciğer, mesane ve kan kanserlerinde dönüşüm yaratabilecek tedaviler için 20'den fazla endikasyon onayı almayı hedefliyoruz. Hedefimiz, dünya çapında 500.000'den fazla kanser hastasının hayatını olumlu yönde etkilemek.

Kite'daki ekibimiz, özellikle kanserin ve olası diğer hastalıkların tedavi edilme şeklini değiştirme potansiyeline sahip olduğuna inandığımız hücre tedavilerine odaklanıyor.

Geçtiğimiz birkaç yılda Gilead ve Kite, tedavisi zor metastatik kanserlere yönelik ilaçlar ve hücre tedavileri de dahil olmak üzere onkoloji alanında sekiz endikasyon onayı aldı. Kapsamlı erken aşama ürün geliştirme platformumuz, 25'ten fazla kombinasyon çalışmasıyla ileri aşamalarda portföyün sağlamlığını desteklemek üzere tasarlandı.

Enflamasyon için Yenilikçi Tedaviler Geliştiriyoruz

Gilead olarak, enflamatuar bağırsak hastalığı, lupus, romatoid artrit, atopik dermatit ve non-alkolik steatohepatit gibi enflamatuar ve fibrotik hastalıklarla yaşayan insanların ihtiyaçlarını karşılamaya yardımcı olacak yeni tedavileri araştırıyoruz. İmmünoloji alanındaki köklü uzmanlığımızdan ve ortaklık ağımızdan yararlanarak, bu kronik hastalıkların ve hastaların yaşamlarında yol açtıkları zorlukların üstesinden gelmeye katkıda bulunacak bir dizi erken aşama program geliştiriyoruz.

İnvaziv Fungal Enfeksiyonlara Karşı Geçmişten Gelen Taahhüdümüz

Gilead, 30 yıldır özellikle aspergilloz, kandidiyaz, visseral leishmaniasis (VL) ve kriptokok menenjitini de içeren invaziv fungal enfeksiyonların tedavisine yatırım yapmaktadır. Gilead olarak, ihtiyacı olan herkesin antifungal tedavilere erişimini kolaylaştırmak için çalışmaya devam ediyoruz.